Szanowni Państwo

Stowarzyszenie „Ekologia i Żagle” z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą „Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich”.

W ramach projektu przewidujemy 7 pięciodniowych turnusów pobytowych o charakterze sportowym dla dzieci i młodzieży z terenu województwa małopolskiego w Ośrodku Szkoleniowo – Żeglarskim Horn w Krakowie. Ośrodek zlokalizowany jest na terenie przystani żeglarskiej Klubu Żeglarskiego Horn Kraków, z którym nasze Stowarzyszenie od lat współpracuje na rzecz propagowania żeglarstwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, szeroko rozumianego sportu i aktywności fizycznej oraz ekologii i ochrony środowiska.

Projekt jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Cele projektu

W trakcie turnusu pobytowego nad Bagrami w Krakowie uczestnicy poznają podstawy żeglarstwa, a także będą brać udział w codziennych zajęciach sportowych
i ekologicznych oraz grach i zabawach terenowych o tematyce związanej z województwem małopolskim, żeglarstwem i ochroną środowiska. Głównym celem zadania jest zorganizowanie dla młodych ludzi wypoczynku w Krakowie połączonego z możliwością prowadzenia zajęć lekcyjnych oraz uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach sportowych
i ogólnorozwojowych. Dodatkowym ważnym elementem projektu będzie położenie nacisku na kształtowanie postawy dbałości o środowisko, chcemy bowiem uwrażliwiać młodych ludzi na tę kwestię, czemu szczególnie sprzyja miejsce realizacji projektu.
Zalew został utworzony na terenach poprzemysłowych i obecnie jest przykładem tego, jak z pożytkiem dla mieszkańców i środowiska lokalnego oraz w zgodzie z naturą zagospodarowywać takie miejsca i korzystać z nich zachowując zasady zrównoważonego rozwoju.

 

W tak atrakcyjnej formie dajemy dzieciom i młodzieży możliwość:

  • poznania nowych aktywności, m. in. żeglarstwa,
  • nabycia i poszerzenia wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ekologii,
  • udziału w atrakcyjnych zajęciach sportowych i rekreacyjnych,
  • spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu,
  • uczenia się aktywnego działania i współdziałania,
  • lepszego poznania Krakowa,
  • zintegrowania grupy dzieci / młodzieży wywodzącej się z tego samego środowiska.

 

Naszym celem jako żeglarzy jest aktywizacja młodzieży, pobudzanie jej potencjału, ukazanie pozytywnych wzorców i autorytetów sportowych. Żeglarstwo jest sportem niezwykle widowiskowym, elitarnym i wymagającym, a jednocześnie sportem czystym, jak mało który uczącym zasad fair play, odpowiedzialności i samodzielności, przewidywania, radzenia sobie w sytuacjach trudnych i zgodnej pracy zespołowej. Tak więc dzięki udziałowi w tym projekcie dzieci oprócz podnoszenia swojej kondycji fizycznej poprzez ruch i przebywanie na świeżym powietrzu, nabywają i wzmacniają te właśnie umiejętności i kompetencje, które są tak bardzo przydatne we współczesnym świecie.

 

Zaproszenie dla szkół

Zapraszamy więc szkoły z gmin wiejskich województwa małopolskiego do zgłaszania się do projektu. Jesteśmy bowiem przekonani, że stworzenie dzieciom i młodzieży z Państwa szkół tak atrakcyjnej możliwości spędzenia 5 dni w Krakowie jest dla nich wielką szansą na poznanie czegoś zupełnie nowego, na rozwój, na wypoczynek, na poznanie nowego otoczenia, na lepsze poznanie Krakowa, w tym od mało znanej strony – od strony wody i sportów wodnych, a wreszcie na zdobycie całkiem nowych umiejętności, na osiągnięcie większych sukcesów, dla niektórych być może jedyną szansą na wyjazd z domu rodzinnego i poza najbliższą okolicę.

Szczegółowe informacje o zasadach udziału w projekcie, terminach poszczególnych turnusów, programie znajdują się w odpowiednich zakładkach. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

MPiPS

Znajdź nas na Facebook i dołącz do nas!